فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

درس هایی که از 13 آبان گرفته نشد/ سه اصلاح طلبی که علنا از گذشته پشیمان شدند

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴
13 آبان58 به عینه آمریکا را در دید جهانیان تحقیر کرد و نشان داد که این روز می تواند نه تنها به عنوان نماد و بزرگرداشت هر ساله بلکه، دستور العمل عینی در سیاست خارجی کشور باشد. ولی به مروز زمان و فروکش کردن هیجانات؛ قربانی اول روز مبارزه با استکبار، همین شعار و آرمان بود. دشمنی ذاتی آمریکا به فراموشی سپرده شد و زمزمه ها از درون دولت ها برای مذاکره با آمریکا و شکستن دیوار بی اعتمادی آغاز شد.
درس هایی که از 13 آبان گرفته نشد/ سه اصلاح طلبی که علنا از گذشته پشیمان شدند
گروه سیاسی جهان نیوز: مروری بر وقایع و تحولات نزدیک به چهاردهه اخیر نشان می دهد که هرچند انقلاب ایران، انقلابی ایدئولوژیک بود اما پارگماتیک بر آن تاثیر گذاشته و نیاز به بازسازی مجدد است.

به گزارش جهان نیوز، اشغال و حمله به سفارت آمریکا در ایران بعد از 22 بهمن چندین بار روی داده بود ولی امام خمینی (ره) تنها مورد 13 آبان را تایید کردند. چریک های فدایی خلق تنها 3 روز بعد از پیروزی انقلاب با درگیری با نیروهای آمریکایی محافظ سفارت آمریکا، وارد آن شدند ولی با دستور امام خمینی (ره) و ورود ابراهیم یزدی با نیروهایش به سفارت خانه، چریک ها از آنجا بیرون رانده شدند. این اقدامات نشان می دهد ماهیت و نیت مبارزه با آمریکا تا چه میزان از یکدیگر متفاوت بود و امام (ره) با تیزهوشی از وقوع اتفاقاتی خارج از مدار آرمان ها و ارزش های انقلاب جلوگیری می کردند.

شاید اگر کمونیست ها و توده ای ها موفق می شدند بر انقلاب سوار شوند، سالگرد اشغال سفارت آمریکا 25 بهمن بود. چپ هایی مارکسیستی که برای پر کردن خلاء قدرت، بازکردن جای پای شوروی و انحراف انقلاب اسلامی، دست به اقدامات ایذایی می زدند و شعار استکبار ستیزی و مبارزه با امپریالیزم آنها، تنها در محتوا بود نه در عمل.
به هر حال با گذشت چند دهه از اشغال سفارت آمریکا، بوده اند کسانی که در آن زمان جزء دانشجویان پیرو خط امام، از دیوارها بالا رفته و 444 روز، 66 دیپلمات آمریکایی را برای تحقیر آمریکا در سفارت نگاه داشتند، اما پس از گذشت سال هایی، از این اقدام اظهار ندامت و پشیمانی کرده اند.

در بین دانشجویان فعال پیرو خط امام کسانی مثل ابراهیم اصغرزاده، عباس عبدی و محسن میردامادی حضور داشتند که هر سۀ آنها امروز از عملکرد گذشته خود پیشمان شده اند و به دنبال عذرخواهی از عملکرد خود هستند.

ابراهیم اصغرزاده در این باره می گوید: «اگر بدانم که عذرخواهی من تنش موجود [بین ایران و آمریکا] را کاهش می دهد، این کار را انجام خواهم داد، زیرا اگر رابطه دو کشور در گرو یک "عذرخواهی" است، بهای این امر را پرداخت خواهم کرد.» و یا عباس عبدی که در قضیه اشغال سفارت حضور داشت سال ها بعد در فرانسه دیداری با باری روزن، آخرین وابسته سفارت آمریکا در ایران، داشت. روزن درباره این دیدار می گوید: «عبدی عذرخواهی کرد و گفت وقتی به عقب نگاه می‌کند، گروگان‌گیری را اشتباه می‌پندارد و متأسف بود که بخشی از آن است.»

محسن میردامادی نیز از فعالین جریان تسخیر سفارت آمریکا بود که بعدها از عملکرد خود درباره افشای اسناد لانه جاسوسی علیه نهضت آزادی و جبهه ملی اظهار پشیمانی کرد.

مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و دانش آموزان در 12 آبان سال 72، تسخیر سفارت آمریکا را حرکتی عمیق ارزیابی می کنند:« یكى از بهترین كارهایى كه در انقلاب ما شد، همان تسخیر لانه جاسوسی  بود. امام یك جوان نبود كه شما بگویید «احساساتى شد و حرفى زد.» امام، آن پیر حكمت و مردِ حكیمِ دنیا دیده‌ى مجرّب، با دید نافذ خود، آن‌طور از حركت دانشجویان در آن روز تجلیل كرد. پس امام، به حقیقتى پى برده بود كه این را گفت. ما نیز همان را - نه فقط از روى تبعیت؛ بلكه از روى احساس، از روى بینش و از روى منطق تأیید و تصدیق مى‌كنیم.»

آن حقیقت چه بود که آمریکا شیطان بزرگ نام گرفت و سفارت این کشور لانه جاسوسی؟ رهبر کبیر انقلاب در سال های مبارزاتی خویش از سال 41 همواره نسبت به خطر آمریکا و به استثمار کشیدن ایران هشدار می دادند.

ماجرای قانون ایالتی و ولایتی، انقلاب سفید و رفراندوم و کاپیتولاسیون، تحولاتی قبل از انقلاب بودند که امام دست آمریکا را پشت آنها دیدند و به مقابله همزمان استبداد و استکبار پرداختند. این پیشینه و سابقه سیاه آمریکا و همزمان تلاش برای براندازی انقلاب اسلامی و منحرف کردن آن، پذیرش شاه در خاک آمریکا و توطئه برای کودتا و ترورها، منتهی به پایان صبرانقلابی در برابر نماینده استکبار جهانی شد.

پیشینه آمریکا در تقابل با جمهوری اسلامی و مردم کشور روشن و واضح است. آمریکا در جنگ تحمیلی، شریک جنایات صدام حسین بود، در تحریم های ظالمانه علیه ایران حتی بر داروها و مایحتاجات پزشکی نیز تخفیقی قائل نشد، هر مذاکره و توافقی با این کشور آغاز نشده، از بین رفته است. این یک واقعیت محض در صحنه سیاست بین الملل برای کشور و ملت ایران است که واشنگتن در طول زمان حضور در ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب منافع خود را به بدترین شکل ممکن تامین کرده است.

قبل از انقلاب با دخالت و کودتا و سرسپردگی زمام داران ایران، و بعد از انقلاب با کینه توزی و دشمنی. در ذهنیت مقامات آمریکایی، چیزی به نام «حق مسلم ما» (شعار معروف هسته ای) وجود ندارد و حقوق مسلمی که ایرانیان در ذهنشان دارند، هرگز از سوی آمریکا قابل قبول نیستند. در این میان ایرانیان باید از بسیاری از آرمان ها، حقوق و ارزش های خود کوتاه بیایند تا آمریکا رضایت به تخفیف در مجازات ها بدهد! هرچند سیاست هویج و چماق حربه ای برای استثمار مجدد کشورها است. کشور لیبی در زمان قذافی بیشترین همکاری برای خلع سلاح اش را انجام داد و از هست و نیستش صرف نظر کرد تا روابط عادی با غرب داشته باشد، اما در نهایت این جنگندهای غربی بودند که بر فراز لیبی و کاخ های قذافی آنها را با خاک یکسان کردند.


13 آبان58 به عینه آمریکا را در دید جهانیان تحقیر کرد و نشان داد که این روز می تواند نه تنها به عنوان نماد و بزرگرداشت هر ساله بلکه، دستور العمل عینی در سیاست خارجی کشور باشد. ولی به مروز زمان و فروکش کردن هیجانات؛ قربانی اول روز مبارزه با استکبار، همین شعار و آرمان بود. دشمنی ذاتی آمریکا به فراموشی سپرده شد و زمزمه ها از درون دولت ها برای مذاکره با آمریکا و شکستن دیوار بی اعتمادی آغاز شد.

از زمان قراداد الجزایر و ملاقات بازرگان و برژنسکی تا هنگام قراداد برجام و ملاقات ظریف و کری، موارد دیگری از توافق های ضمنی ایران و آمریکا بر سر پاره ای از مسائل پیش آمده است، اما آمریکا با خباثت و کینه توزی، زیر این عهد و قراردادها زده است. چون قرار نیست آمریکا با جمهوری اسلامی مقتدر و با پتانسیل بالای قدرت در منطقه و بخش های نظامی، وارد تعامل گسترده شود و مذاکرات نیز در راستای هدف بلند مدت براندازی تعریف می شوند.

شاید هرگز نتوان جو سال های ابتدایی انقلاب را در جامعه در زمینه آرمان ها و ارزش ها ایجاد کرد ولی آرمان گرایی انقلابی با واقعیت هایی گره خورده است که در حال حاضر ملت ایران آن را لمس می کند. اگر انقلاب شعار مرگ بر آمریکا و استکبارستیزی را یکی از محورهای اصلی مبارازتی خود قرار داد، سال های سال است که آمریکا به هر روشی سعی در انزوا، تضعیف و تحقیر ایران را دارد، حال واکنش به این خصومت ها چه می تواند باشد؟

اما با وجود چنین تحولاتی و وقایعی که در تاریخ 4 دهه ای روابط تهران و واشنگتن روی داده، همچنان شاکله ذهنی برخی حتی کسانی که سابقه پربار انقلابی در مبارزه با استکبار را دارند، مذاکره و تعامل با آمریکاست. اصرار به این تعامل در حالیست که نتیجه تعاملات قبلی کاملا واضح است. هرگونه عقب نشینی و صرف نظر کردن کشور از حقوق خود، منتهی به پیشروی وقیحانه تر آمریکا و سلب حقوق بیشتر ملت شده است. چنین تجربه ای چه زمانی قرار است به ذهنیت اصلی تعامل گران تبدیل شود و در عمل به آرمان های اصلی انقلاب اسلامی بازگردند؟ سرنوشت کشورها و رهبرانی که راه تسلیم را در پیش گرفتند، کاملا مشخص است.
 طبقه بندی: سیاسی، بین الملل، اجتماعی،

تاریخ : یکشنبه 14 آبان 1396 | 02:07 ب.ظ | نویسنده : مهدی محمودی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.